Субота, 25.01.2025, 02:12
Вітаю Вас Гість | RSS


Книжкова полиця (книги по краєзнавству)

  


Хмельовський Ю.Л.

На межиріччі Льви та Ствиги : краєзнавчі нариси. — Рівне: ТзОВ «ПринтХауз», 2021. — 432 с.

Пропоноване видання є чи не першою спробою систематизувати краєзнавчий матеріал про заповідні куточки та історичне минуле території межиріччя Льви та Ствиги — найбільш заболоченої північно-східної околиці Рівненського Полісся. Через багато причин ця земля довго залишалася білою плямою на географічній мапі України і почала активно досліджуватися лише з початком XX сторіччя. Саме тут, завдяки природно-географічним факторам, найповніше законсервувалися давні традиції народної культури поліщуків, зафіксовані місцевою топонімікою ще з часів князя Ігоря.

У виданні розміщені краєзнавчі нариси автора, які були опубліковані у районній пресі протягом 1996—2021 років. Книжка написана на основі опра­цювання історичних та літературних джерел, спогадів земляків, результатів численних туристичних експедицій гуртківців Рокитнівського ліцею №2 — із пошуками, знахідками та маленькими відкриттями під час цих подорожей.

Видання розраховане на земляків, вихідців з цієї землі, нащадків мі­грантів, шанувальників краєзнавства, любителів активного відпочинку — на всіх тих, хто знає, пам’ятає Рокитнівщину чи лише розпочинає знайомство з нею для здійснення мандрівки.

 


Горпиніч О.В. Близнюк Г. І.

Красноградка, Станція, Роз’їзд, Томашгород  / О. В. Горпиніч, Г. І. Близнюк. - Рівне : ТОВ «ПРИНТХАУЗ», 2021 . - 205 с.

     СЛОВО АВТОРІВ

     Час безжально стирає з пам’яті поколінь історичні поді та факти, які були частиною життя наших предків. Саме тому так важливо відтворити та записати їх, допоки вони ще живі у спогадах людей старшого віку та переказах. Не жаль, усі ми добре знаємо, що перекази, та ще сивої давнини, дуже часто обростають небилицями. Із великого середовища опитаних людей ми стараємся визначити вірний варіант, який співпадає з історичними даними скупо описаними про наш рідний край раніше громадянами Польщі, які були свідками цих подій. Отож, коли будете читати цю книгу і в чомусь ми помиляємось, поправте нас, простих, пенсіонерів, які зацікавились історією рідного краю і хочемо з вами поділитися та залишити на згадку нащадкам.

     Написати історичну книгу рідного краю - це одне. Те де взяти правдиві події, факти про минуле, хай і недалеке? Опитування населення не завжди збігається. І тут доводиться дуже шкодувати за людьми старшого покоління, що вже відійшли у інший світ і могли б розказати багато цікавих і правдивих фактів. Сотню років тому у нашій країні тільки-но починали боротися з неграмотністю, але уже достигли багато чого і всюди все спирається на письмову інформацію. Та на превеликий жаль у державних архівах історії відомостей про наш край дуже мало, а хотілося б відобразити історію рідного краю сповна. То ж пишемо, що маємо, що змогли відшукати. Хотілося б написати більше про станцію, залізницю, панщину та таких архівних даних нам не надали. Наші пошуки і звернення до архіву Польщі не були успішними. Про будівництво залізниці - архіви у Москві.

 


  Близнюк Г. І.

     Осницьк : село мого життя : іст.-краєзн. нарис / Г. І. Близнюк. - Рівне : Волин, обереги, 2016. - 148 с.

     У нарисі висвітлено основні аспекти історичного, соціально - гуманітарного, освітнього та культурного розвитку села Осницьк Рокитнівського району. Розкрито його природно-географічне розташування, походження назви, особливості мікротопоніміки.

     Книга буде цікавою не лише осничанам, але й науковцям, краєзнав­цям, дослідникам, викладачам, студентам, учням і широкому загалу.

 

 


Примак А.І., Винар С.А.

     На схилі щита: В шести частинах.Ч.1.Мінеральний світ .- Гадяч: видавництво «Гадяч», 2016.-148с.

     У книзі описано мінеральний світ Рокитнівщини, показано її географічне положення в системі районування України, історію формування території, геологічну, тектонічну, геоморфологічну будову, рельєф і корисні копалини, льодовиковий період. Подано характер і опис ґрунтів.

     Книга розрахована на широке коло читачів, які цікавляться природою Рокитнівщини.

 

 


     Іваненко В.

     Рокитнівський Свято-Троїцький храм: історія храму / В. Іваненко. - Рокитне, 2015. -32 с.; іл.

 

 

 

 

 


    Василів-Базюк Л. Й.

    Дороги життя: історичний роман / Л. Й. Василів-Ба­зюк. - Чернівці: Букрек, 2015. - 832 с.; іл.

    На сторінках роману «Дороги життя» Любов Василів-Базюк роз­повідає нам про свою родину, власне непросте життя. Дитинство на Волині, Друга світова війна, вимушений виїзд за кордон, пошуки місця проживання на чужій землі... Проте всі випробування роблять авторку сильнішою. За жодних обставин вона не втрачає віри в те, що колись повернеться на рідну землю - в нову Україну: самостійну, сильну.

    Для широкого кола читачів.

 

 


    Герасимчук А. Таргонський Г.

     Русь-Україна. Факти і сенсації / Герасимчук А. Таргонський Г. - Київ: Видавництво ТОВ «Інтерконтиненталь-Україна», 2015.-224 с.: іл.

     Книга, дає відповідь на надзвичайно ак­туальне питання «Откуда есть пошла земля Русская?!». На основі досліджень літописів та архівів, сучасної топоніміки та стародавніх переказів, книга відкриває цілий ряд історичних сенсацій. Зокрема, перед читачем постають заховані епізоди історії слов'янських народів — історії, яку тисячоліттями «майстрували» професійні обслуговувачі політичних інтересів своїх держав. 3 літописів викидалися і стирали­ся цілі пласти життя народів, які не мали своєї державності або втра­тили її. Однак знищити і заховати всієї правди не можна, бо багато чого навіки закарбувалося не тільки в історичних документах, але й у людській пам'яті, назвах міст, сіл, річок, урочищ…

     Видання розраховане на широке коло читачів, які цікавляться періодом початку виникнення слов'янських держав загалом та Русі зокрема. Тієї Русі, яку радянські історики називали Київською, а су­часні російські — «Древньою». Хто вони — русичі, звідки вийшли, хто такі варяги, в чому полягає їх відмінність від вікінгів, чому і де загинув князь Ігор Рюрикович, навіщо охрестив Русь внук Ігоря Володимир? Про це і ще багато про що розкаже ця книга — своєрідна енциклопедія історії слов'янства.


     Примак А.І.

     Лікарські гриби: довідкове видання / A.I. Примак. - Миргород: TOB Видавництво «Миргород», 2015. - 191 с.: іл.

     У книзі описані розповсюджені на території України основні лікарські гриби, що ростуть у природі і штучно розводяться люди­ною. Дані ботанічні характеристики грибів та вказані хвороби людей, при яких доцільне застосування грибів. Звернена увага на двійників лікарських грибів та способи їх розпізнання. Приведені симптоми при отравленні грибами і способи надання першої до­помоги.

     Книга розрахована на широке коло читачів.

 

 


     Несенчук К.

     Історія храмів с. Кисоричі: до сторіччя церкви .  – 2012.- 47 с.

     Книга присвячується 100-річному ювілею Божого храму - Святопокровської церкви приходу жителів сіл Кисоричі і Олександрівка, який відзначається 14 жовтня  2012 року.

     Робота є комплексним дослідженням історії релігійного життя, особливості будови церков на території села Кисоричі. В роботі досліджений стан православної церкви, значення храмових споруд, визначені чинники, що впливали на процес їх існування. Розкритий сучасний стан церков, встановлено, що Православна церква  протягом всього свого існування на теренах нашого села дійсно впливала на процес творення української нації, виховувала душу народу, формувала його світоглядні цінності. Які б труднощі не зазнавав наш люд, завжди він тягнувся до духовної  скарбниці, до нашої православної церкви.

     Зроблений аналіз ролі та функцій православної Церкви в суспільстві у різні часи; правові та економічні аспекти взаємин світських владних і церковних структур.

     Книгу в користування можна взяти в читальному залі нашої бібліотеки.


    Примак А. І.

    Таємниці поліського краю: Науково-популярне видання./ Примак А.І., Примак О.І., Бивала О.Г., Давидюк В.В. — Миргород: ТОВ Видавництво «Миргород», 2011. — 192 с.

    Куди йшов з військом київський князь Ігор у 945 році? Хто і де його розгромив? Хто підкорив волелюбних древлян? Яка інформація зашифрована у кам'яній голографії?

     Відповідь на ці питання читач знайде у книзі.

     На основі першоджерел, результатів польових експедицій, зібраних легенд га переказів відтворюються події і явища давньої історії України.

    Для тих, хто цікавиться історією, географією, усною народ­ною творчістю рідного краю.


     Ліси і люди – прикраса планети: худож.- докум. Нарис про роль і красу, іст. Рокитн. лісгоспу / ред. З. Буйських .- Рокитне, 2011 .-  306 с.

     Шановний читачу! У цьому нарисі ти познайомишся з історією розвитку сучасного Державного підприємства «Рокитнівське лісове господарство», з реорганізацією і змінами, які відбулися за сімдесят років із часу його заснування - кінця 1939 р. і по сьогоднішній день. А також дізнаєшся про славних працьовитих людей, одні з яких плекали колись, а інші тепер плекають ліси Рокитнівщини, дбають про їх збереження, примноження та раціональне використання лісосировинних ресурсів, присвятивши цій справі усе своє життя.

     Слід зазначити, що працівники Рокитнівського лісгоспу восени 2009 р. відзначили 70-річчя свого підприємства з дня його заснування.

 

 


     Альманах Рокита – 2011 : літературно-мистецький альманах Рокитнівщини . – Рокитне, 2011 .- 126 с.

     Літературно-мистецький альманах Рокитнівщини«Рокита», перша спроба заявити про себе, наших районних літераторів.

     За дев’ять років існування об’єднання це перший літературний альманах, який спромоглись видати члени літературного об’єднання, звичайно при підтримці людей не байдужих до поетичного слова.

     Взявши до рук альманах ви поринете у світ поезій Терещук Віри, Шепетухи Віктора, Дорошенко Тамари, Дорошенко Ольги, Близнюк Ганни, Іваненко Віктррії, Дідик Валентини, Горпиніч (Сороки) Олени, Богданець Надії, Богуш Наталії, Трубілка Миколи, Тушич Володимира, Басистого Юрія, Тимощук Валерія, оціните майстерність полотен Терещука Григорія та музичних творів Терещука Анатолія.

 

 


     Миропольський Л. І.

     Історія Остківського лісгоспу. / Л.І. Миропольський .-  Рівне: ПП ДМ, 2008. - 356 с.; іл.

     У книзі розповідається про історію створення, розвиток та сьогодення Державного підприєм­ства «Остківське лісове господарство», що підпорядковується Рівненському обласному управлі­нню лісового та мисливського господарства. Розташоване воно в північній частині Рівненської області на території Рокитнівського району. У запропонованому виданні велика увага при­діляється працівникам лісового господарства: від керівників Державного комітету лісового гос­подарства України, начальників Рівненського обласного управління лісового господарства й до простих трудівників лісу: лісничих, інженерів, бухгалтерів, працівників охорони.

     Наводяться цікаві факти, документи, фотографії, що свідчать про невтомну й наполегливу пра­цю людей, які присвятили своє життя нелегкій, але почесній праці в лісі. Зазначені цифри трудової звитяги переконують читача, що і в сучасних непростих умовах переходу від планової економіки до ринкової, підприємство ДП «Остківський лісгосп» працює стабільно, а почасти й нарощує по­тужності. На багатому ілюстративному матеріалі показано, що трудівники лісової справи дотри­муються принципів раціонального використання неоціненного багатства - лісових ресурсів, на­лежну увагу приділяють їх збереженню та відновленню, що, безумовно, сприяє охороні навколиш­нього природного середовища.


     Домантович М. К.

     ПЕРЕХОДИЧІ: відлуння віків .- Переходичі-Рівне, 2008 .- 33 с., іл.

     Історичні віхи села Переходичі.

 

 

 

 


     Шеремет А.Д.

     Рокитне: з глибини століть до сьогодення. - Рокитне: 2006 .- 34 с.,іл.

     Книга підготовлена вчителем історії Рокитнівського НВК школи І ст. - гімназії Шеремет А.Д., розповідає про історію краю від найдавніших часів до сьогодення. Значну увагу автор приділяє історії розвитку Рокитнівського склозаводу - найстарішого і найбільшого підприємства району.

     Проникнутись духом епохи читачеві допоможуть численні фотографічні матеріали, поміщені у дослідженні.

     Матеріали краєзнавчої розвідки стануть у нагоді учням, вчителям, усім, хто цікавиться історією рідного краю - Рокитнівщини.

 


     Коханевич В.H.

     Легенди Рокитнівщини. Науково пізнавальний посібник .-  Рокитне: 2005 .- 75 с.,іл.

     Дана робота є авторським дослідженням і є актуальною з огляду на нові логічні реалії, що активізували процеси духовного і національного відродження.

     У висвітлених матеріалах знайшли своє відображення не лише наукове трактування походження назв географічних об'єктів, а і тлумачення, що базуються на народних переказах та легендах. Ступінь викладу даної роботи доступний і її можна рекомендувати до друку.

 

 


     Хмельовський Ю. Л.

     Льва – окраса Полісся: Туристичний маршрут .- Рокитне, 2005 .- 11 с., іл.

     Цей маршрут буде цікавим всім тим, хто забажає познайомитися з надзвичайно цікавим і мальовничим куточком Рівненського Полісся - верхів'ям річки Льви. 

     Недарма р. Льву, яка несе свої води по Рокитнівщині, називають окрасою Полісся. Вона не схожа на інші річки Рівненщини. її червонисто-темна вода, настояна на корінні дерев, то ледь помітно в'юниться в осоках, то клекоче -шумить на заводях. Річка то мілка - закачай холоші і переходь, то враз шугає вниз на декілька метрів. Саме на її узбережжі збереглися типові поліські краєвиди, яких шкода, з роками стає все менше і менше. Незважаючи на значний антропогенний вплив на долину річки в останні роки, вона володіє значним туристсько-рекреаційним потенціалом.

Вхід на сайт
Пошук
Наше опитування
Оцініть наш сайт
Всього відповідей: 577
Корисні посилання









Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0