Середа, 10.08.2022, 02:33
Вітаю Вас Гість | RSS


с.Буда

с. Буда

Рокитнівський район, Рівненська область

     Буда – село відноситься до Масевицької сільської ради, розташоване за 6 км. від районного центру і залізничної станції Рокитне-Волинське.

     В історичних джерелах перші згадки про село Буда датуються XIX століттям 1861 року з дня скасування кріпосного права.

     Назва села Буда походить від назви невеличких будинків: "будок", "станків", "стоянок", "зупинок" або, ще як їх називали в народі, тимчасові "халабуди", які будувались на сезон для прожиття та виконання певних робіт, а згодом перетворились на постійні житла.

     Село виникло не відразу, а поступово. Першими мешканцями були вихідці з села Рокитне, саме вони і були будівничими села.

     Перших мешканців села приваблювала дана місцевість зручним розташуванням. Вона знаходилась неподалік від села Рокитне, тут були великі ліси, багаті грибами, різними ягодами та дичиною. По лісах були розкидані так звані "пільки", або "круги" – невеликі болотисті водойми, порослі лозою. Було також вдосталь землі для занять землеробством. А на заболочених берегах, вздовж мальовничої річки Бунів, яка зараз протікає через усе село Буда і ділить його на дві частини, колись давно росли величезні масиви верболозу. Сюди і приїжджали цілими сім'ями дерти лико на постоли. Поступово тут почали оселятись пастухи, які на ціле літо приганяли на випас худобу. Перші мешканці будували "халабуди" для зберігання реманенту, для ночівлі, займались землеробством. Поблизу річки Бунів, на місці, де на даний час знаходиться храм Різдва Христового, була там колись висока гора з чорного попелу, на жаль, ніхто точно не може сказати, що саме там видобували, чи дерев'яне вугілля, чи дьоготь, чи болотну руду. Люди, які займались цими промислами, жили у тимчасових будинках. Пройшло багато років, але грунт, який лишився від тієї гори, і до цих пір має дуже чорний колір та важко відмивається, в селі його називають "брак". Поступово такі тимчасові поселення переросли у хутори, а згодом у село.

     Село Буда згадується під першою назвою Буда-Рокитнянська. На кінець 1909 року воно було єдиним поселенням, яке не обкладалось податком. Налічувало 18 дворів, 76 чоловік.

     За часів Польщі село відносилось до Гміни (сільська рада) Кисорицької та до поміщика Шульжика Василя Мартиновича. Солтусом, тобто представником села (щось на зразок сучасного сільського депутата), був Лящук Василь Васильович.

     В 1941 р. у селі був організований колгосп «Нове життя».

     Сучасне культурне середовище формувалося в продовж останніх 70-ти років. В с. Буда функціонує загальноосвітня школа I-II ступеня, сільський клуб, бібліотека та храм Різдва Христового (побудований в 1996 році). В с. Буда проживає 546 чоловік.

***

- Коханевич В. Н. Топоніміка і легенди Рокитнівщини : наук.-пізнав. посіб. / В. Н. Коханевич. – Рокитне, 2007. – С. 29.

- Лопуга Н. З історії села Буда / Н. Лопуга // Новини Рокитнівщини. – 2007. – № 34 (5 трав.). – C. 2.

Буда, Рокитнівський район, Рівненська область [Електронний ресурс] / Історична Волинь. Електрон. дані. . – 2014. – Режим доступу:

http://istvolyn.info/index.php?option=com_content&view=article&id=4642:2014-05-19-12-20-52&catid=58:201

3-12-24-09-57-13&Itemid=17 .– Назва з екрана.

Підготувала: А. П. Моцяр


Натисніть на значок для того щоб дізнатися більше інформації

Вхід на сайт
Пошук
Наше опитування
Оцініть наш сайт
Всього відповідей: 569
Корисні посилання

Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0