П`ятниця, 19.04.2024, 17:37
Вітаю Вас Гість | RSS


с.Нетреба

с. Нетреба

Рокитнівський район, Рівненська область

     Нетреба – село, відноситься до Борівської сільської ради. Розташоване за 32 км від районного центру і залізничної станції Рокитне – Волинське. Село організоване на поганих грунтах. Це веде на здогад, що в основі назви є старовинне слово «нетребіє» у значенні «непридатність».

     За переказами, село з’явилося на місці убогих для обробітку пустирів, куди були вигнані непокірні землевласнику. Довго шукали гарне місце і нарешті натрапили, поставили курені, а через деякий час виросло невелике поселення. Восени проїжджав князь зі своєю дружиною, збирали дань. Село було маленьке, і він вирішив дати йому назву. Селяни почали кричати: «Не треба, не треба, воно дуже мале!». Князь подумав і сказав: «Нетреба так нетреба». З тих пір населений пункт стали називати Нетреба.

      Хтозна, як воно було насправді, але до 1939 року це були землі поміщицької Польщі. Село Нетреба було прикордонним до 1939 року. За два кілометри від села проходив державний кордон Польщі з Радянською Україною. В так званому урочищі «Олевське» була розташована прикордонна застава Польщі зі Сходу. Тут на великому камені, стояв пам’ятник польському королю Яну Пілсудському (камінь зберігся донині), кругом були висаджені деревами алеї, які частково збереглися до цих пір.

     Територія теперішнього села за часів Польщі вміщала в собі три села: Будки Борівські, Окопи і Нетреба. Нетреба була зовсім маленькою – тут було всього 28 дворів, в Будках Борівських – 58 дворів, в Окопах – 34 двори.Будки Борівські – була західна сторона села, Окопи – північна сторона, Нетреба – східна сторона. Будки і Окопи населяли тільки поляки, а в Нетребі жили українці, росіяни і поляки. В Окопах був розташований костел, школа і гуральня. В школу ходили діти з трьох сіл. В 1939 році з Варшави направили ксьондза Зігмунда Вродарчика, який проводив Божу службу в костелі. На території села діяла чотирикласна польська школа.

     До 1945 р. поселення мало значення хутірця.

     В 1946 році побудована перша радянська школа. В 1947 році в селі організовується колгосп „Червоний партизан". Перший голова колгоспу Ізотов Іван Васильович. В колгоспі було 5 дерев’яних хлівів, 20 корів, 30 свиней, 6 пар коней, пізніше збудована цегельня і молочарня. Перший трактор колгосп одержав в 1960 році. В 1948 році збудували медпункт.

     Село Нетреба до 1956 року належало до Будки Борівської сільської ради. В 1957 році Нетреба належить до Борівської сільської ради. В 1959 році був збудований клуб, були відкриті дитячі ясла. В 1964 році колгосп, від’єднавшись від села Борове, став існувати самостійно як «Іскра». В 1966 році село було електрифіковане. В 1971 році збудовано новий клуб, два магазини, нову школу, медпункт. В 1980 році побудовано швейну майстерню, пошту, будинок тваринника, сушарку, млин, пилораму, льоноагрегат, столярний цех, машинно-тракторний парк.

     Нетре́ба – урочище, ботанічна пам'ятка природи загальнодержавного значення. Розташована в межах Рокитнівського району Рівненської області, неподалік від села Борове. Площа 52 га, створена 1975 року. Охороняються рідкісні для Українського Полісся чисті дубові насадження. У підліску переважає реліктовий вид — рододендрон жовтий. Основу травостою становлять бореальні лісові види. Є насадження інтродуцентів — модрини сибірської та ялівцю віргінського.

     Населення села складає 625 чоловік.Тут є необхідна для повноцінного життя інфраструктура: загальноосвітня школа, дитячий садок «Калинонька», клуб та бібліотека, фельшерсько-акушерський пункт, СГПП «Явір», відділення зв’язку та чотири магазини – кооперативний і три приватних, молитовний дім.

***

- Історія міст і сіл Української РСР. Т. 26. Ровенская область. – К. : Голов. Ред. Укр. рад. енцикл. АН УРСР, 1973. – С. 539.

- Коханевич В. Н. Топоніміка і легенди Рокитнівщини : наук.– пізнав. посіб. / В. Н. Коханевич. – Рокитне, 2005. – 75 с.: іл.

***

- Нетреба (Рокитнівський район) [Електронний ресурс] / Вікіпедія Вільна енциклопедія. – Електрон. дані. – 2013. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/ Нетреба_(Рокитнівський_район). – Назва з екрана.

- Нетреба (пам'ятка природи) [Електронний ресурс] / Вікіпедія Вільна енциклопедія. – Електрон. Дані. – 2013. – Режим доступу:http://uk.wikipedia.org/wiki/

Нетреба_(пам'ятка_природи). – Назва з екрана.

Нетреба, Рокитнівський район, Рівненська область [Електронний ресурс] / Історична Волинь. Електрон. дані. . – 2014. – Режим доступу: http://istvolyn.info/index.php?option=com_content&view=article&id=4589:2014-04-30-10-51-05&catid=

58:2013-12-24-09-57-13&Itemid=17 .– Назва з екрана.

Підготувала: Є. А. Шеремет


Натисніть на значок для того щоб дізнатися більше інформації

Вхід на сайт
Пошук
Наше опитування
Оцініть наш сайт
Всього відповідей: 577
Корисні посилання









Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0