Субота, 21.12.2024, 16:23
Вітаю Вас Гість | RSS


Стежками Тараса Бульби-Боровця на Рокитнівщині

Стежками Тараса Бульби-Боровця на Рокитнівщині.

Тарас Бульба-Боровець
(1908-1981)

Тарас Дмитрович Боровець народився 9 березня 1908 року у селі Бистричі Березнівського району Рівненської області.

Народився в багатодітній селянській родині. Не маючи змоги навчатися в гімназії, вчився самотужки, працював каменярем у кар’єрі.

З чотирнадцяти років працює в каменоломні.

Наполегливим навчанням здобуває загальну освіту, а революційно-політичною діяльністю — авторитет серед робітників. В 1930 р. відбув військову службу у польській армії. Перебуваючи під впливом соціалістичних ідей, провадив пропагандистську роботу на Поліссі. Нелегально відвідав УСРР, після чого всі його соціалістичні ілюзії розвіялися; політична переорієнтація привела його в самостійницький політичний табір.

Тарас Боровець 1930 року заснував громадську культурно-освітню організацію «Українське національне відродження», яку з початком Другої світової війни у 1940 — 1941 роках реорганізував в УПА «Поліська Січ». Одним із перших  організаторів  українських  збройних формувань  під назвою  УПА пізніше перейменованої  в УНРА (Українська Народно-Революційна Армія) на Рівненщині. Псевдонім «Гонта», «Чуб», «Байда», «Бульба»

В 1937 р. одружився з донькою чеського колоніста в Луцьку Анною Опаченською.

За національно-визвольні ідеї сотні разів дивився в очі смерті: витерпів муки у польському концтаборі «Береза Картузька», знущання у німецькому смертнику «Саксенгаузен». Поліський отаман зі зброєю в руках довів свою силу й уміння боронитись від німецьких окупантів і партизанських генералів Москви. Помер у 1981 році емігрантом у США, там і похований.

Друзі, пропонуємо вашій увазі патріотичний-туристичний маршрут «Тарас Бульба-Боровець на Рокитнівщині».

Маршрут екскурсії: смт Рокитне – с. Карпилівка – с. Борове.

Загальна протяжність маршруту: близько 30 км.

Наш маршрут розпочинається з селища Рокитне і першим місцем зупинки буде село Карпилівка.

На одному з Карпилівських хуторів – так званому 18 кілометрі вузькоколійки – до приходу радянської армії у 1939 році  жив із сім’єю і працював Тарас Бульба Боровець. З осені 1935-го до зими 1937-го він займався організацією роботи кам'яного кар'єру в с. Карпилівці. З вересня 1939 року  Боровців в Карпилівці не стало.

В Карпилівці ви зможете відвідати Церкву Різдва Пресвятої Богородиці, яка у 1939 році  збудована на кошти  Тараса Бульби Боровця - визначна пам'ятка архітектури першої половини XX століття.

Довідка: Церква Різдва Пресвятої Богородиці в селі Карпилівка.

Визначна пам'ятка архітектури першої половини XX століття. Розташована вона в центрі села і гармонійно вписується в навколишній ландшафт.

Церква збудована в 1939 році на кошти Тараса Бульби (Боровця) - відомого українського борця за незалежність України в роки Радянсько-німецької війни. Тарас Боровець орендував в громади с. Карпилівка кар'єр з видобування каменю. Відповідно до домовленості з громадою, він побудував в центрі села православну церкву. Про це свідчать документальні записи в архіві м. Овруч Житомирської області, також розповіді старожилів с. Карпилівки, зокрема одного із майстрів будівництва церкви Брички Дмитра Устиновича, а також очевидців Лук'янчук Тетяни Кіндратівни, Брички Івана Климовича, Антикало Віри Орестівни.

 

Також у лісовому масиві біля с. Карпилівка в урочищі «Індикове нив'є» на курган могилі  є меморіальна плита  та встановлено хрест  воїну УПА Кузьмі Бричці Черешні (місце загибелі воїна).

Довідка: меморіальна плита на курган-могилі воїну УПА Кузьмі-Бричці Черешні, якого у 1995 році було посмертно нагороджено медаллю НРУ «Учасник другої Світової війни», встановлена в урочищі «Індикове нив’є». Також там поставлено хрест і зроблено напис: «На цьому місці в жовтні 1951 року агентами КДБ був підступно вбитий провідник УН-УПА на Рокитнівщині Кузьма Бричка-Черешня. Слава Україні! Героям Слава!». Також це місце є історичною пам’яткою району.

Курган оновлений у 2017 році.

З Карпилівки ви зможете переїхати до села Борове, яке було одним із стратегічних пунктів Поліської січі.

В 1941 році Тарас Булба-Боровець  приїхав до Борового як політичний і військовий діяч з метою легалізації Українського визвольного руху.

У національно - визвольному русі у формуванні ОУН- УПА брало участь 93 мешканці  села Борове. З них репресованих - 25, загиблих - 42, не репресованих - 6, доля не відома - 20. Активну участь у визвольній боротьбі брали боровці у формуванні "Поліська Січ" Тараса Бульби - Боровця. Це родина священика Михайла Олександровича Симоновича.

Завітай на Рокитнівщину. Вивчай свою історію.

Вхід на сайт
Пошук
Наше опитування
Оцініть наш сайт
Всього відповідей: 577
Корисні посилання









Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0